Kontaktní čočky a život s nimi

16. února 2012 v 17:36 | Iwein |  Můj život
Tenhle článek je pro všechny, kdo nosí brýle a uvažují o kontaktních čočkách, a nebo se jich naopak bojí.


Já osobně se řadím mezi nositele kontaktních čoček už bezmála tři roky a musím říct, že jsem s nimi 100% spokojená.

Vadu zraku, přesněji krátkozrakost neboli myopii, mi má doktorka diagnostikovala na 15 leté preventivní prohlídce. Okamžitě jsem putovala na oční, kde mi zjistili 0,5 dioptrie na levém a 0,75 na pravém oku. Zpočátku jsem brýle téměř nepoužívala. Jen vyjímečně ve škole, když jsem něco nepřečetla na tabuli a nebyl nikdo, kdo by mi to přečetl. Nechtěla jsem je nosit pořád, jelikož jsem se chtěla vyhnout řečím typu: "Ty nosíš brýle??" od každého známého, kterého potkám. Začala jsem je nosit až když jsem nastoupila do prváku na střední školu. Chtěla jsem, aby si mně zkrátka všichni noví spolužáci už od počátku pamatovali s brýlemi a tím se vyhnula případným dotazům. Zafungovalo to, ale stejně jsem s brýlemi nebyla spokojená. Tlačili mně, bolela mně z nich hlava a celkově jsem z toho všeho byla podrážděná.

Tehdy poprvé jsem si začala pohrávat s myšlenkou kontaktních čoček. Opět jsem putovala do Orlovské nemocnice do ordinace tamnější oční doktorky a tam mi bylo řečeno, že sestřička se 'specializuje' na kontaktní čočky. Zaplatila jsem 500,- za uvítací balíček, což obnášelo jeden zkušební pár čoček, roztok a učení manipulace s čočkou. Přišla jsem do ordinace, sestřička mi zběžně teoreticky vysvětlila dva způsoby nasazování čočky a poslala mně k zrcadlu, ať začnu zkoušet. Jo, to se lehce řekne. Nedokázala jsem se donutit se s čočkou na prstě byď jen přiblížit k oku! Byla jsem v nesmírném stresu, sestřička se mně neustále dokola ptala: "Už to máš??" A já z toho stresu jednoduše omdlela. Sestřička mně poslala domů, ať to žkouším sama doma v klidu. Zkoušela jsem to neuvěřitelných 14 dní v kuse, ale za tu dobu jsem neměla čočku v oku ani jednou! Vzdala jsem to. Řekla jsem si, že to prostě nikdy nedokážu!

Po nějaké době taťka přišel s informací, že objevil nějakého očního doktora, který se specializuje na kontaktní čočky. Řekla jsem si, jo, to už tady bylo! A jak se mamka v práci (je kadeřnice) začala svých klientek ptát, zjistila, že nějaká známa taky kdysi chodila k oné paní sestřičce do Orlovské nemocnice, kde ji nasazovat čočky také nenaučila a potom na popud známého navštívila onoho doktora a už prý nosí čočky dva roky! To bylo pro mně povzbuzení a tak jsme se rovnou vydali na kliniku do nedalekého Českého Těšína za doktorem Utíkalem.

Pan doktor mi opět profesionálně změřil zrak (v té době mi naměřil už 1,50 a 1,75 dioptrií!!), zaplatili jsem opět 500,- a dali se do toho. Doteď nechápu, jak to udělal, ale jediným pohybem mi on sám poprvé nasadil čočky! Než jsem se rozkoukala, mněla jsem je tam! Pan doktor své počínání zdůvodnil tím, že lehčí se sundávání. Vzal mně k zrcadlu a tam mi sám na sobě ukazoval jak si čočku sundat a pak mně vedl. První sundání se povedlo. Pak mně učil nasazování. Jelikož už jsem byla nucená si do oka sáhnout, po několika pokusech jsem si čočku nasadila! Byla jsem tak šťastná, že jsem měla sto chutí pana doktora obejmout!

Po několika týdnech tréninku, kdy jsem čočky nosila třeba jen půl hodiny, pak hodinu a postupně intervaly prodlužovala, aby si oko na čočku zvyklo až jsem je nosila celý den! Nejdřív mi oko samozřejmě slzelo, hodně jsem mrkala, ale to všechno odeznělo a nyní vůbec necítím, že nějakou čočku v oku mám! Už se mi několikrát stalo, že jsem s čočkou usnula. A můžu potvrdit, že fámy o tom, že se vám čočka během noci zatoulá kamsi za oko, je holý nesmysl! Ano, je trošku mimo roznici, ale to jde snadno napravit když párkrát zamrkáte, popřípadě si ji posunete prstem. Každopádně, není to zdravé - pokud ovšem nenosíte čočky day and night, s nimiž však já zkušenosti nemám.

Čočky v číslech:
- Je pravda, že čočky nejsou zrovna nejlevnější záležitostí.
- Balení 6ks čoček AIR OPTIX stojí 599,-
- pokud máte dioptrie na obou očích stejné, vydrží vám toto balení 3 měsíce
- pokud máte každé jiné, musíte si koupit dvoje, a vydrží mám 6 měsíců
- Balení 3ks čoček od firmy AIR OPTIX stojí 370,-
- určitě se však vyplatí balení 6ks...
- Roztok na čočky 355 ml OPTI FREE stojí 289,-
- balení obsahuje také pouzdro na čočky
- mně tento roztok vydrží cca půl roku, s tím, že nosím čočky každý den, tudíž zalévám každý večer čočky čerstvým roztokem

*ceny čoček se vztahuje jen na ty, které nosím já - tudíž na korekci myopie (ceny čoček pro jiné poruchy naleznete ZDE)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama